IDC wire cable assemblies with high reliability Tiger Eye™ contacts on 2.54 mm and 2.00 mm pitch, as well as dual beam contacts on 2.54 mm pitch. Choice of socket and plug terminations, low profile and slim body designs; ejector, shrouded and elevated headers for mating, and optional locking clips and caps for more rugged applications.
| Product Name | 16 Pin UL2651 Ribbon Cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Wire Pitch | 0.05" (1.27 mm) center spacing |
| Cable Length | 30cm / 11.8'' |
| Cable Width | 20mm/0.79 inch |
| Color | gray, black |
| Connector Type | Female IDC connector |
| Pin Number | 16 pin |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Material | plastic |
| Temperature | 105 Celsius |
| Withstand Voltage | 300V |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Minitek127® 1.27mm Wire/Cable-to-Board Connector System
20021621-00026D4LF | 20021621-00026T4LF | 20021621-00030D4LF | 20021621-00034D4LF |
20021621-00040D1LF | 20021621-00040T4LF | 20021621-00050D1LF | 20021621-00050T8LF |
| 20021621-00050T4LF | 20021822-05520T4LF | 20021121-00004D8LF | 20021121-00004T8LF |
20021121-00006D4LF | 20021121-00006D8LF | 20021121-00006T8LF | 20021121-00020D8LF |
| 20021121-00020T8LF | 20021121-00022D1LF | 20021121-00022D4LF | 20021121-00022D8LF |
20021121-00022T1LF | 20021121-00022T8LF | 20021121-00024D1LF | 20021121-00024D4LF |
20021121-00024D8LF | 20021121-00024T1LF | 20021121-00024T8LF | 20021121-00026D1LF |
20021121-00026D4LF | 20021121-00026D8LF | 20021121-00028D1LF | 20021121-00028D4LF |
20021121-00028D8LF | 20021121-00028T1LF | 20021121-00028T4LF | 20021121-00028T8LF |
| 20021121-00030D1LF | 20021121-00030D4LF | 20021121-00030D8LF | 20021121-00030T8LF |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1. Can you provide the OEM service?
A1: Yes, we can offer the OEM service according to your requires.
Q2. What's the standard of the material quality?
A2: Our material can pass ROHS, Reach, HF.
Q3. Could I have a sample?
A3: Yes, the free sample can be offered but you need pay the cost of freight.
Q4. What is the production time?
A4: Sample time around 3~5 days. And mass production is in 15 days.
Q5. What is the payment term?
A5: Our payment term are TT, western union, Paypal, L/C.
Hot Tags: 16 pin ul2651 ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, , 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable











