Flat cable 10 pin rainbow ribbon cable saves space and time on circuit interconnecting assemblies.
The conductor ribbon cable separate easily for clean terminations with standard wire connectors, jacks and pins.
| Product Name | Flat Cable 10 Pin Rainbow Ribbon Cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Total Length | 10, 15, 30cm or customized orders are accepted |
| Color | Rainbow |
| Connector Type | IDC connector |
| Pin Number | 10 Pin |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Material | SORY standard PBT |
| Rated Current | 1Amp |
| Maximum Voltage | AC 500V / 1Minute |
| Applications | computer/desktop data transfer etc. |
| Certification | ook up wire, UL, VDE, CSA |
| Service | OEM and ODM |
More RAST 2.5 connectors
3545-1 02 | 3545-1 03 | 3545-1 04 | 3545-1 05 | 3545-1 06 |
3545-1 07 | 3545-1 08 | 3545-1 09 | 3545-1 10 | 3545-1 11 |
3545-1 12 | 3545-1 13 | 3545-1 14 | 3545-1 15 | 3545-1 16 |
3545-1 17 | 3545-1 18 | 3545-1 19 | 3545-1 20 |
83545 03 | 83545 04 | 83546 03 | 3570 02 | 3570 02 |
3570 03 | 3570 04 | 3570 05 | 3570 06 | 3570 07 |
3570 08 | 3570 09 | 3570 10 | 357099 02 | 357099 03 |
357099 04 | 357099 05 | 357099 06 | 357099 07 |
More Housings—Exterior Lock
4-969484-1 | 6-1241961-2 | 4-969484-2 | 6-1241961-3 | 4-969484-3 |
7-1241961-2 | 5-969484-2 | 7-1241961-3 | 5-969484-3 | 8-1241961-2 |
6-969484-1 | 8-1241961-3 | 6-969484-2 | 9-1241961-2 | 6-969484-3 |
1241965-2 | 7-969484-2 | 3-1241965-2 | 9-969484-2 | 6-1241965-2 |
928247-2 | 9-1241965-2 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1: Do you customize products?
A1: Yes,we custom wire harness according to customers' request, please contact us!
Q2: Can I get some samples?
A2: Yes, free samples are available for evaluation and freight cost to be collected by customer.
Q3: What is essential in order to get a wire harness quote?
A3: It is best if we have your drawing, but if not, you can provide our details, and the drawing and quotation will be sent to you accordingly.
Q4: Do you test all your goods before delivery?
A4: Yes, we have 100% test and check all goods before shipment.
Hot Tags: flat cable 10 pin rainbow ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, , 26 Pin Flat Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable










