Various ribbon cable could be customized, 1.0mm, 1.27mm, 2.54mm pitch are available. They are often used for connections to PCBs and for links either within equipment or externally. Ribbon cables have the best ability both in compactness and manageability. We could also provide all kinds of types needed, such as rainbow ribbon cable, twisted ribbon cable, standard ribbon cable, round to flat ribbon cable, bonded ribbon cable
| Product Name | Gray 20 Pin IDC Flat Cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Wire Pitch | 0.05" (1.27 mm) center spacing |
| Cable Length | 30cm / 1ft |
| Cable Width | 25mm/1 inch |
| Color | gray, black |
| Connector Type | Female to female IDC connector |
| Pin Number | 50 pin |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Material | plastic, electric parts |
| Net Weight | 108g |
| Withstand Voltage | 300V |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Minitek127® 1.27mm Wire/Cable-to-Board Connector System
20021521-00020T1LF | 20021521-00020T4LF | 20021521-00026D4LF | 20021521-00030D4LF |
20021521-00030D8LF | 20021521-00050T1LF | 20021611-00006T1LF | 20021611-00006T4LF |
| 20021611-00008T1LF | 20021611-00010T1LF | 20021611-00010T4LF | 20021611-00012T4LF |
20021611-00014T1LF | 20021611-00014T4LF | 20021611-00016T1LF | 20021611-00016T4LF |
| 20021611-00020T1LF | 20021611-00020T4LF | 20021611-00026T4LF | 20021611-00040T1LF |
20021611-00050T1LF | 20021611-00060T1LF | 20021611-00064T1LF | 20021612-00010T1LF |
20021612-00012T4LF | 20021612-00014T1LF | 20021612-00014T4LF | 20021612-00016T4LF |
20021612-00020T1LF | 20021612-00020T4LF | 20021612-00026T4LF | 20021612-00030T1LF |
20021612-00040T1LF | 20021612-00050T4LF | 20021621-00010D1LF | 20021621-00014T4LF |
| 20021621-00016D4LF | 20021621-00020D1LF | 20021621-00020D4LF | 20021621-00020T4LF |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1. What's the MOQ?
A: MOQ is 10pcs. And according to your quantity, you will get the corresponding discount.
Q2. When can we get a respond from you?
A: All the inquiry can be handled within 24 hour.
Q3. How about the after service?
A: If you have any questions about the product, please take some photos and email us, we will provide you with the best solution after confirmation.
Q4: What’s the delivery time?
A: Normally 3-7days after receiving your payment, but it can be negotiated according to your order quantity, 7 to 15 working days for bulk order.
Hot Tags: gray 20 pin idc flat cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 26 Pin Flat Ribbon Cable, , 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable








