50 Pin IDC Ribbon Cable, 2.54mm Pitch ;
Easily and directly inserted into PCB
Suitable for internal wiring in office equipment, audio and video machines ;
| Product Name | 50 Pin IDC Ribbon Cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Total Length | 60mm |
| Color | Gray color |
| Connector Type | IDC connector |
| Pin Number | 50 Pin |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Material | SORY standard PBT |
| Rated Current | 1Amp |
| Maximum Voltage | AC 500V / 1Minute |
| Insulation Resistance | 1000mΩ |
| Contact Resistance | 15mΩ |
| Operating Temperature | -40 ° C ~ + 105 ° C |
| Sample | Available |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More AMP multifitting Mark II Tab
1241170-1 | 1534072-1 | 1241170-1 | 1534072-1 | 1241170-2 |
1534072-2 | 1394355-2 | 1534077-2 | 1241170-3 | 1534072-3 |
1394355-3 | 1-1241170-3 | 1-1534072-3 | 1-1394355-3 | 1-1534077-3 |
1241170-4 | 1534072-4 | 1394355-4 | 1534077-4 | 1-1534072-4 |
1-1394355-4 | 1241170-5 | 1534072-5 | 1394355-5 | 1534077-5 |
| 1-1241170-5 | 1-1534072-5 | 1-1534077-5 | 5-1241170-5 | 5-1534072-5 |
More RAST 5 connectors, pitch 5.0 mm
3676 03 | 3676 04 | 3676 05 | 3676 06 | 3676 07 |
3676 08 | 3676 09 | 3676 10 | 3676 11 | 3676 12 |
3676 13 | 3676 14 | 3676 15 | 3676 16 | 3676 17 |
3676 18 | 3676 19 | 3676 20 | 3676 21 | 3676 22 |
3676 23 | 3676 24 | 3676 25 | 3676 26 | 3676 27 |

Application

Production Process

Our Capacity
Custom Ribbon Cable Types:
● PH2.54 IDC Cable Series
● PH2.0 IDC Cable Series
● PH1.27 IDC Cable Series
● Gray/Rainbow/Red/Yellow IDC DIP Cable Series
● ... ...
Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

Shipping And Payment

Our Service
1. Achieve win-win
2. Competitive price
3. In time service
4. Product warranty
5. More than 10years experiences
6. High Quality
7. Lead time:7-10 days
8. Offer technology support.
9. Professional and experienced engineers
Hot Tags: 50 pin idc ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, , 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable










