Easily and directly inserted into PCB.
FC/FD connector rainbow ribbon cable saves space and time on circuit interconnecting assemblies.
Suitable for internal wiring in office equipment, audio and video machines.
| Product Name | 2.54mm pitch FC/FD connector rainbow ribbon cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Cable Pitch | 1.27 mm |
| Cable Length | 1m / 3.3ft |
| Cable Width | 43mm / 1.7inch |
| Color | Rainbow color |
| Connector Type | FC/FD |
| Pin Number | 34 |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Material | plastic |
| Withstand Voltage | 300V |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
FFSD-05-D-05.60-01-N | HCSD-10-D-05.00-01-N | TCSD-13-S-20.00-01-F-N-RW | IDMD-10-D-10.00 |
TCMD-15-T-03.00-01 | TCMD-14-D-06.00-01-R | FFSD-07-D-04.00-01-N-RW | IDSS-22-D-06.50 |
IDMD-20-T-02.00-T-G | FFSD-05-D-08.25-01-N | HCSD-10-D-08.00-01-G-RW | IDMS-16-T-12.00 |
IDSS-20-D-16.00-T-G | FFMD-10-T-07.00-01-N | HCSD-10-D-08.00-01-N-G | IDMS-16-D-09.00 |
FFSD-17-S-10.00-01-N | IDSD-07-D-12.00-D06 | TCSD-15-D-04.07-01-F-R | IDMD-13-T-04.50 |
IDSD-10-D-20.00-G | TCSD-16-S-12.00-01-N | HCMD-05-T-12.00-01-S | IDMS-16-D-09.70 |
TCMD-10-D-20.00-01 | FFSD-08-S-30.00-01-N | FFSD-08-D-07.00-01-F-N | IDSS-18-D-12.00 |
FFMD-13-D-05.00-01 | TCSD-08-D-04.00-01 | FFSD-07-D-04.00-01-N-R | IDSD-15-D-02.00 |
FFSD-17-S-10.34-01-N | FFSD-05-D-09.50-01-N | TCSD-11-D-09.45-01-F-N-R | IDSD-13-D-06.00 |
FFMD-10-T-08.00-01-N | TCMD-25-S-14.00-01 | IDMD-20-T-02.00-T-G-RW-R | IDSD-09-D-24.00 |
FFSD-07-D-05.90-01-N | IDSD-08-S-36.00 | TCSD-08-D-20.00-01-F-N | IDSD-08-D-27.56 |
IDMS-26-T-05.00-G | FFMD-13-D-06.00-01 | TCSD-17-D-03.00-01-F-N | FFMD-25-01-S |
FFSD-20-S-08.00-01-N | IDSD-20-D-06.00-T-G | TCSD-05-D-12.00-01-N-RW | HCMD-20-T-08.00-02 |
IDSD-14-D-04.00-R | FFMD-11-D-08.00-01 | TCSD-15-D-03.00-01-F-N-SR | TCSD-12-S-36.00-01 |
FFSD-08-D-03.24-01-N | TCSD-05-D-14.00-01-N | TCSD-17-D-03.20-01-F-N | FFSD-16-D-08.00-01-N |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1: Do you customize products?
A: Yes, we can provide customized products according to the requirements of customers.
Q2: Can you provide sample? Are they free?
A: We can provide free samples, but we need you to pay for the cost of transportation.
Q3: What is your transport method?
A: Air shipment, sea shipment, UPS, FEDEX, DHL etc.
Q4: When can we receive the goods?
A: After receiving your payment, it usually takes 3-7 days for express delivery, but the actual time depends on the mode of transportation you choose.
Hot Tags: fc/fd connector rainbow ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable











