Flat cable 20 pin ribbon cable saves space and time on circuit interconnecting assemblies.
The conductor ribbon cable separate easily for clean terminations with standard wire connectors, jacks and pins.
| Product Name | Flat Cable 20 Pin Ribbon Cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Total Length | 10, 15, 30cm or customized orders are accepted |
| Color | grey with red edge or grey with blue edge or black with white edge |
| Connector Type | IDC connector |
| Pin Number | 20 Pin |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Material | SORY standard PBT |
| Rated Current | 1Amp |
| Maximum Voltage | AC 500V / 1Minute |
| Insulation Resistance | 1000mΩ |
| Contact Resistance | 15mΩ |
| Operating Temperature | -40 ° C ~ + 105 ° C |
| Applications | computer/desktop data transfer, power transfer, electronics, communication data transfer |
| Certification | ook up wire, UL, VDE, CSA |
| Service | OEM and ODM |
More RAST 2.5 connectors
355099 03 | 355099 04 | 355099 05 | 355099 06 | 355099 07 |
355099 08 | 355099 09 | 355099 10 | 355299 02 | 355299 03 |
355299 04 | 355299 05 | 355299 06 | 355299 07 | 355295 03 |
355295 04 | 355295 03 Z02 | 355295 04 Z02 |
3546-1 02 | 3546-1 03 | 3546-1 04 | 3546-1 05 | 3546-1 06 |
3546-1 07 | 3546-1 08 | 3546-1 09 | 3546-1 10 | 3546 10 |
3546 02 | 3546 03 | 3546 04 | 3546 05 | 3546 06 |
3546 07 | 3546 08 | 3546 09 |
3541 02 | 3541 03 | 3541 04 | 3541 05 | 3541 02 |
3541 03 | 3541 04 | 3541 05 | 3541 06 | 3541 07 |
3541 08 | 3541 09 | 3541 10 | 3541 11 | 3541 12 |
3541 13 | 3541 14 | 3541 15 | 3541 16 | 3541 17 |
3541 18 | 3541 19 | 3541 20 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1: Do you customize products?
A1: Yes,we custom wire harness according to customers' request, please contact us!
Q2: Can I get some samples?
A2: Yes, free samples are available for evaluation and freight cost to be collected by customer.
Q3: What is essential in order to get a wire harness quote?
A3: It is best if we have your drawing, but if not, you can provide our details, and the drawing and quotation will be sent to you accordingly.
Q4: Do you test all your goods before delivery?
A4: Yes, we have 100% test and check all goods before shipment.
Hot Tags: flat cable 20 pin ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable,









