16 pin 16 way female to female IDC flat rainbow ribbon cable connector, 2.54mm pitch.
The conductor ribbon cable separate easily for clean terminations with standard wire connectors, jacks and pins.
Ribbon cable saves space and time on circuit interconnecting assemblies.
Resists acid, alkalis, flame, moisture, oil, solvents and .
Applying to digital cameras, digital camcorders, laptops, LCD TVs, LCD monitors, Atmel AVR ISP and in-system programmers etc.
| Product Name | 16 Pin Rainbow Wire Flat Ribbon Cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Length | 148cm/ 4.8ft |
| Width | 2cm/ 0.8inch |
| Color | Rainbow |
| Connector Type | Female connector |
| Pin Number | 16 |
| Pin Pitch | 2.54mm |
| Withstand Voltage | 300V |
| Main Material | Plastic |
| Sample | Available |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
TCSD-10-S-05.90-01-N | IDSD-05-D-09.50-RW-R | IDMD-07-S-10.00-T-G | TCSD-10-S-05.91-01-N |
T1SDT-02-28-GF-12.0-T3 | IDSD-05-D-08.00-T-RW | IDSD-06-D-08.66-G-RW-R | IDSD-05-D-11.00-G-RW-R |
HCSD-08-S-06.00-01-T | TCMD-08-D-03.00-01-RF-R | IDMD-07-S-02.00 | HCSD-05-D-05.30-01-N-G |
HCSD-05-S-06.00-01-G | TCSD-05-D-02.63-01-F-N | IDSD-05-D-09.50-R | IDSS-07-D-16.00 |
IDMD-03-S-12.00-T-G-ST2 | IDSS-16-S-07.00 | TCSD-15-S-06.00-01-F-N | IDSD-05-D-11.00-G |
HCSD-03-S-09.00-01-G | TCMD-13-S-08.00-01 | IDSS-16-S-08.00-T-ST8 | HCSD-05-S-20.00-01-T-N-G-RW |
TCMD-08-T-02.20-01-F | IDSS-14-D-02.70-G | IDSD-05-S-10.00-G | IDSS-16-S-04.72-G-ST8 |
IDSD-07-S-08.00-ST8 | IDSS-14-D-02.70-G-R | IDSS-11-D-06.00-G | FFSD-05-S-04.00-01-F-N |
IDMD-03-S-12.00-T-G-ST4 | HCSD-03-S-16.00-01 | IDSD-07-D-05.90-G | IDSD-05-S-06.00-G-ST2 |
IDSD-05-S-09.00 | HCSD-05-S-06.00-01-N-G | IDSD-06-D-08.66-G-R | IDMD-04-T-02.00-R |
IDSD-05-D-10.00-P10-G-R | TCMD-03-T-06.00-01 | HCSD-05-S-07.50-01-ST8 | IDSD-05-S-06.00-G-ST8-RW |
HCSD-03-S-09.00-01-N-G | IDSS-11-D-06.00-G-R | HCMS-09-T-05.00-01-G-R | IDMD-07-S-06.00-T-G-ST4 |
IDSD-05-S-09.00-P01-G | HCSD-05-S-20.00-01-T-N-G | IDSD-05-D-09.50 | HCSS-07-D-05.00-01-G-P06 |
HCSS-08-S-18.00-01-N | TCSD-10-S-06.50-01-F-N | HCSD-03-D-08.00-01 | IDSD-07-D-06.00-G-RW-R |
HCMS-05-T-02.00-01-S | IDSD-05-D-10.00-P10-G | IDSD-05-D-02.90-G | IDSD-10-S-05.00-T-P09 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1: Do you customize products?
A1: Yes,we custom wire harness according to customers' request, please contact us!
Q2: Can I get some samples?
A2: Yes, free samples are available for evaluation and freight cost to be collected by customer.
Q3: What is essential in order to get a wire harness quote?
A3: It is best if we have your drawing, but if not, you can provide our details, and the drawing and quotation will be sent to you accordingly.
Q4: Do you test all your goods before delivery?
A4: Yes, we have 100% test and check all goods before shipment.
Hot Tags: 16 pin rainbow wire flat ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 26 Pin Flat Ribbon Cable, , 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable









