Double rows, 24 pin female to 24 pin female header with both end, compatible with 2.54mm spacing pin headers.
IDC flat ribbon cable, used for most Atmel AVR JTAG debuggers, in-system programmers, Isp download, etc.
| Product Name | IDC 24 pin hard drive flat ribbon cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Length | 50cm/20" |
| Width | 30mm/1.2" |
| Color | Gray, fuschia, black |
| Connector Type | 24 pin female to female IDC connector |
| Pitch | 2.54mm |
| Withstand Voltage | 300V |
| Material | Plastic, metal |
| Net Weight | 29g |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
IDSS-07-D-02.43 | IDMD-02-S-12.00-G | TCMD-10-S-02.00-01 | IDSS-05-S-08.75-ST8 |
HCSS-05-D-08.00-01-T-G | IDSS-07-D-02.50 | IDSS-08-D-06.00-T | IDSD-06-S-02.00-G |
IDSD-02-S-10.00-T | IDSS-10-S-02.00-ST4 | TCSD-03-01-P01 | IDSS-08-D-06.00-T-R |
IDSS-07-S-09.00 | FFMD-04-S-03.98-01 | IDSS-12-S-04.50-T | HCMS-05-T-04.50-02 |
IDSD-04-S-06.00-T-G-ST8 | IDSD-04-D-02.00-P04 | T1PST-06-28-GF-06.0-A-T3 | IDMD-02-S-05.50-G |
IDSS-10-D-02.50 | IDSS-09-D-09.00-T-P09 | IDSD-04-D-02.00-P08 | IDMS-02-D-12.00 |
IDSS-07-D-08.00-R | TCSD-05-S-04.00-01-F | T1SS-07-28-GF-06.0-T3 | IDSS-12-S-02.75-ST8 |
HCSS-09-S-08.00-01 | T1PS-05-28-GF-12.0-A-T3 | IDSS-10-S-12.00-G | FFMD-08-S-05.00-01 |
TCSD-05-S-04.00-01-F-N | IDSS-04-S-15.00-ST2 | TCSD-03-S-02.00-01-SR | IDSD-04-D-03.00-T-P08-G |
IDSS-03-D-17.00-T-G | FFSD-04-S-03.94-01 | T1SST-06-28-GF-06.0-T3 | IDSD-04-D-04.00-T-G |
IDSD-04-D-03.00-T | IDSS-05-D-12.00-G | IDSD-06-S-06.00-T | IDSS-07-D-08.00-T-G |
IDSS-08-D-06.50 | IDMS-08-D-04.00-G | TCMD-10-S-07.50-01 | IDSD-05-S-05.00-T-ST2 |
T1PS-07-28-GF-06.0-A-T3 | IDSS-02-D-15.00-G | IDSD-05-S-05.00-T-ST8 | IDMD-04-T-08.00-T-P03 |
IDSD-05-S-02.75 | IDSD-05-D-04.00-G-RW | TCSD-05-S-10.00-01-F-N-P01 | IDSS-06-D-08.50-T |
IDSS-02-D-09.00 | HCSD-05-S-07.10-01-N-G | IDSS-06-S-07.50-P05-G-ST8 | TCSD-05-S-10.00-01-F-N-P07 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q: When can I get the quotation ?
A: We usually quote within 2 hours in working time after getting your inquiry. If you are very urgent to get the price, please call us or tell us in your email so that we will regard your inquiry priority.
Q: What's your MOQ for OEM order ?
A: Our MOQ are 10pcs.we can provide samples for evaluation before placing an order.
Q. How long can I get the sample ?
A: Samples will be ready for delivery in 2 days. if it is OEM sample may take longer.
Q: What about the lead time for mass production ?
A: About 3-15 days.
Hot Tags: idc 24 pin hard drive flat ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, , , 1 27 MM Pitch Ribbon Cable











