Feature with female to female 20 pin IDC connector extension flat ribbon cable.
This type of ribbon cable is used by most Atmel AVR ISP and in-system programmers.
Allows to extend standard IDC 20-Pin Cable and can also be used for additional applications, such as hard drive, motherboard, CD, DVC, HDD, CDRW and DVCRW.
| Product Name | 2.54mm pitch 20 pin hard drive ribbon cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Length | 148cm/58" |
| Width | 2.5cm/1" |
| Color | Gray |
| Design | 20 pin female to female IDC connector |
| Pitch | 2.54mm |
| Temperature | 105C |
| Exterial Materials | Plastic |
| Net Weight | 58g |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
IDSS-02-S-06.125-ST8 | IDSS-06-S-03.25-G-ST8 | IDSS-02-S-06.12-ST8 | IDSS-06-S-02.50-ST8 |
IDSS-07-S-02.00-G-ST4 | IDSS-04-D-05.00-T | IDSS-02-S-07.87 | IDSS-05-D-05.00-T-G-R |
IDSS-04-S-05.00-G-ST4 | IDSS-07-S-02.00-G-ST8 | IDSS-07-S-04.00 | IDSS-06-S-08.00-T-G |
IDSS-08-S-03.00 | IDSS-05-D-05.00-T-G | IDMS-05-S-02.75-G-ST8 | IDSS-06-S-05.00 |
IDMS-03-T-02.00 | IDSS-06-D-04.00-T-G | IDSS-04-S-04.50-ST8 | IDSS-03-S-06.00-G-ST4 |
HCSS-13-01 | IDSS-03-D-03.50-G-R | IDMS-03-S-04.00-ST8 | IDMS-04-S-03.00-ST4 |
IDSS-05-S-04.50-G-ST4 | IDMS-06-T-03.00-T-G-RW | HCSS-05-S-03.00-01 | IDMS-02-T-02.00-C-R |
IDMS-02-T-04.00-G | TCSD-04-01-F-P04 | IDMD-05-S-02.25-T-G | IDSS-08-D-02.00-T-G |
HCSS-03-S-05.00-01 | TCMD-03-S-03.00-01 | IDSS-03-S-05.00-P03-G-ST4 | IDSS-07-S-02.30-G-ST4 |
IDSS-06-S-06.00-T-ST8 | IDSS-03-S-08.00-T-ST8 | IDSS-10-S-04.00-T-P01-G | IDMS-02-S-08.00-T-ST4 |
IDSS-08-S-04.00-G | IDSS-02-D-04.00 | IDMS-04-S-06.00-G | HCSS-13-01-N |
IDMS-05-S-03.00-G-ST8 | IDSS-09-S-03.00-T-ST8 | IDSS-02-S-10.00-T | IDSS-04-D-05.30-T-R |
IDSS-04-S-08.00-T-G-ST8 | IDSD-03-S-02.00-T-ST2 | IDSD-02-S-04.00-T-G-ST4 | IDSS-04-D-06.00-T-G |
IDSS-05-S-04.00-ST4 | IDSS-09-S-06.00-T-G | IDSD-02-S-04.00-T-G-ST3 | IDSS-10-S-02.00-T-ST4 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1. What is your terms of packing?
A: Generally, we pack our goods in PE inner, carton outer. But we can also pack according to your requirements.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T, L/C, western union, Paypal, etc.
Q3. What is your terms of delivery?
A: Generally, EXW and FOB is our price terms.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 3 to 15 days after receiving your advance payment. The exact delivery time depends on the products and quantity you ordered.
Q5. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or your drawings.
Hot Tags: 20 pin hard drive ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable









