40P female to female jumper wire ribbon flat cable, 20.5cm long
* The conductor ribbon cable separate easily for clean terminations with standard wire connectors, jacks and pins.
* Ribbon cable saves space and time on circuit interconnecting assemblies.
* A popular choice for construction or repair.
* Can be separated to form an assembly containing the number of wires you require for your connection and to support non-standard odd-spaced headers.
* Applying to digital cameras, digital camcorders, laptops, LCD TVs, LCD monitors, Atmel AVR ISP and in-system programmers etc.
| Product Name | 40 pin female to female jumper wire |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Wire Diameter | 1.3mm / 0.05" |
| Total Size | 20.5 x 5.5cm / 8.1" x 2.2" (L*W) |
| Material | Copper wire |
| Design | 40 pin female to female |
| Pitch | 2.54mm |
| Withstand Voltage | 300V |
| Assembled Product Weight | 0.13 lb |
| Sample | Available |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
IDMS-05-S-03.15 | IDSS-04-S-02.50-P04-G-ST8 | HCSS-04-S-03.00-01-G | IDSS-05-S-04.50 |
IDMS-03-S-02.50-ST8 | IDSS-03-S-03.50-P03-G-ST8 | IDSS-05-D-03.00-T | IDSS-03-S-04.00-ST4 |
IDSS-02-S-07.00-G | HCSS-08-S-03.00-01-T-N-G | IDSS-03-S-04.00-ST2 | IDSS-03-S-06.00 |
IDSS-03-S-04.00-ST3 | IDSS-03-D-02.00-G-RW-R | IDMS-05-D-02.00-T-G | HCSS-17-01-T-N |
IDSS-03-D-02.00-G-R | HCSS-05-D-02.00-01-T-N-G | IDSS-10-S-03.00-T | HCSS-17-01-T |
IDSS-02-S-05.00-ST4 | IDSS-03-S-03.00-P01-ST8 | IDSS-06-S-02.00-G-ST4 | IDMS-02-T-02.00 |
IDSS-05-S-02.50-ST8 | HCSS-02-S-02.00-01-ST8 | IDMS-04-S-05.00-T-ST4 | IDSD-04-S-03.00-T-G |
IDSS-04-S-06.00-T-ST4 | HCSS-02-S-02.00-01-ST4 | IDMS-05-T-02.00-T | IDSS-04-S-08.00-T-G |
IDSS-02-S-05.00-ST2 | IDMS-04-S-04.00 | IDSS-07-S-06.00-T-G | IDSS-04-S-04.00-G-ST8 |
IDSS-02-D-02.60 | HCSS-05-S-06.00-01-T-G | IDSD-02-S-02.60-T-G-ST4 | HCSS-04-S-04.00-01-T-ST8 |
HCMS-13-01 | IDSS-04-S-04.00-G-ST2 | IDSS-04-D-04.00-T-R | HCSS-04-S-06.00-01-T |
IDSS-06-S-04.00 | IDSD-03-S-04.00-T-G-RW | IDSS-04-D-04.00-T | IDSS-05-D-04.00-T-G |
IDSS-05-D-04.00-T-G-R | IDSS-06-D-03.00-T-G-RW-R | IDSD-03-S-04.00-T-G | IDSS-05-D-04.00-T-G-RW-R |
HCSS-12-01 | IDMS-04-S-02.00-ST8 | IDSS-03-S-04.35-ST4 | HCSS-12-01-N |
TCMD-06-01 | IDSS-07-S-03.00 | IDSS-02-S-07.00 | IDSS-05-S-03.375-G-ST8 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1. Can I get the samples?
A: Yes, we provide free sample to test and check quality.
Q2. Do you have any MOQ limit for order?
A: 10pcs is also OK.
Q3. How do you ship the goods and how long does it take to arrive?
A: We usually ship by DHL, UPS, FedEx or TNT, It usually takes 3-5 days to arrive. Air and sea shipping also optional.
Q4. How to proceed an order for cables?
A: Firstly let us know your requirements . Secondly we quote according to your requirements.Thirdly customer confirms the samples and places deposit for formal order. Fourthly We arrange the production.
Q5. Is it OK to print my logo on cables?
A: Yes, please formally inform us before our production.
Hot Tags: 40 pin female to female jumper wire, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable









