Double rows. 12 pin female to 12 pin female header with both end, compatible with 2.54mm spacing pin headers.
IDC flat ribbon cable, used for most Atmel AVR JTAG debuggers, in-system programmers, Isp download, etc.
| Product Name | IDC wire flat ribbon cable fc/fc connector a-type 12 pins 2.54mm pitch |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Total Length | 30cm / 11.8inch |
| Wire Total Width | 15.2mm / 0.6inch |
| Color | Gray |
| Connector Type | FC to FC female , A-type |
| Pin Number | 12 |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Withstand Voltage | 300V |
| Main Material | Plastic |
| Sample | Available |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
IDMD-07-T-03.00-T-R | IDSD-04-S-15.00-P08-ST2 | T1SST-07-28-GF-12.0-T3 | TCSD-10-S-07.90-01-F-N |
TCSD-10-S-07.80-01-F-N | HCSD-05-D-07.00-01-T-N-G-R | IDSS-15-D-03.00-T-G | IDSS-09-D-08.00-G |
IDSD-05-S-06.00-ST2 | IDSD-05-S-06.00-ST8 | HCSS-08-D-12.00-01-T-G | TCSD-10-S-07.87-01-N |
TCMD-12-S-05.00-01 | IDMS-09-T-10.00-C | IDSS-14-D-03.00-T-R | IDMD-05-T-03.00-G |
IDSD-07-S-13.00-T-G-RW | IDMD-05-T-02.00-P09-G | IDSS-02-D-20.00-T-G | IDSS-04-S-20.00-T-ST2 |
IDSD-04-D-12.00-P08 | IDSD-05-S-06.00-ST4 | HCSD-08-D-09.00-01-T-N-G-R | IDSS-05-S-24.00-ST4 |
IDMD-04-T-10.00-T-G-RW-R | IDMD-05-T-02.00-P06-G | HCSS-07-D-06.00-01-R | IDSD-03-D-06.50-R |
HCMD-05-T-04.00-02-T-G-R | TCMD-05-S-13.00-01 | IDSD-09-S-11.00 | IDSS-05-S-24.00-ST8 |
TCSD-07-S-10.00-01-F-N | IDSD-03-S-12.00-P01 | IDMD-06-S-15.00 | TCSD-10-S-16.00-01-F |
HCMS-14-S-02.00-02 | TCSD-10-S-15.00-01-F-N-P01 | TCMD-06-S-20.00-01 | IDMD-10-S-05.00 |
IDSD-07-S-12.00-T-P01-G | IDSD-03-S-12.00-P06 | TCSD-06-D-03.35-01-F-N | FFSD-05-S-02.40-01-N |
IDSD-04-D-12.00-P02 | FFSD-08-S-07.90-01-N | FFMD-17-S-03.50-01 | TCMD-04-T-04.75-01-N |
IDSD-03-D-12.00-T | IDSS-20-S-02.00-G | TCMD-05-D-06.00-01 | TCMD-04-T-04.70-01 |
HCMD-05-T-04.00-02-T-G | T1PST-07-28-GF-12.0-A-T3 | IDSD-07-D-06.00 | IDMD-05-S-12.00-ST8 |
HCSS-06-D-08.00-01 | IDSS-14-S-05.00 | IDSS-14-D-03.00-T | IDSD-05-S-19.00 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q: If quantity of wiring harness is very small, like 10 pcs per style per color, could we accept it?
A: Yes we can do it according to customers’requirement.
Q: How to buy our samples?
A: We provide free free sample for customers.
Q: How long will you get the samples from us?
A: You'll get our samples within 5-7 days after we read your instruction.
Q: What's available courier service.
A: They are UPS, FedEx, DHL, TNT, EMS etc.
Hot Tags: 2.54mm pitch 12 pin flat ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, , 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable











