General purpose 26 pin (2x13) ribbon cable with female connectors at each end. Commonly used in the most of industrial computer, hard drives, motherboards, AVR ISP, in-system programmers, PCB, LED Panel and etc.
| Product Name | 26 pin grey flat ribbon cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Wire Pitch | 1.27mm pitch |
| Size | 20 x 3.3 cm/7.9" x 1.3"(L*W) |
| Color | Grey |
| Connector Type | 26 pin female to female IDC connector |
| Pitch | 2.54mm |
| Withstand Voltage | 300V |
| Main Material | Plastic |
| Net Weight | 37g |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
IDSS-02-D-11.00 | TCSD-04-01-P08 | IDMS-04-D-06.00 | IDSD-04-S-02.00-ST8 |
TCSD-05-S-06.00-01-F | IDSS-09-S-09.00 | IDMS-05-T-05.00-C-R | IDSS-07-D-10.00-T-G-RW |
IDSD-07-S-06.50-T-P06-G | IDMS-05-T-05.00-C | IDSD-05-D-04.90-T-G | T1PST-07-28-GF-06.0-A-T3 |
IDSD-06-D-02.00-T | IDSS-06-D-10.50-T-R | IDMD-05-T-03.15-T-G-R | TCSD-08-S-03.50-01-F-N |
IDSD-06-S-10.00 | HCSD-04-S-09.00-01 | HCMS-13-01-S | HCMS-06-T-12.00-02 |
IDSD-05-D-04.00-T-P05-G | HCSS-06-S-12.00-01-ST4 | TCSD-15-S-03.00-01-F | IDSD-10-S-03.00-T-G-RW |
HCMD-05-T-02.10-02 | IDSD-08-S-07.50-G-RW | TCSD-06-S-05.00-01-N | TCSD-06-S-12.00-01-F-N |
IDSS-04-S-21.00-T-G-ST4 | HCMS-32-01 | HCSS-03-S-05.00-01-ST4-B01 | TCMD-06-S-13.00-01 |
IDMS-10-D-02.25-G | IDSS-03-D-16.00 | TCMD-04-S-03.00-01-RW-SR | TCSD-06-S-05.00-01 |
HCSD-04-D-02.00-01-G-R | IDMD-05-T-02.00-T | TCSD-15-S-03.00-01-F-N | HCSS-08-D-05.50-01-T |
HCMD-04-T-04.00-01-R | IDMD-05-S-03.50-G | HCSS-10-D-02.00-01-T | IDSD-04-D-12.00-T |
HCSS-09-S-12.00-01-G | IDSD-05-D-05.00-T-G-R | IDSD-05-D-05.00-T-G | HCMS-05-S-11.00-01 |
IDMS-05-D-05.00 | IDMS-11-T-02.00-T-G-R | IDSD-03-S-04.00-P01-G-ST4 | IDSD-05-S-06.00-G |
HCSS-14-S-02.00-01-T | HCSD-05-S-02.00-01-G-RW | IDSS-06-S-15.00-T-RW | IDMD-05-T-02.00-C-G-R |
IDSD-05-S-06.00-G-RW | IDSS-08-D-04.50-G | IDMS-14-T-02.00-T | IDMD-02-S-03.00-ST8 |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1: Are you a manufacture or a trading company?
We are is professional cable manufacturer with more than 10 years production experience.
Q2: What’s your company MOQ?
We accept small quantity 10pcs.
Q3: Are the quality of these products guaranteed?
Our wire harness is certified. we have strict quality control, all products are tested 100% before they leave the factory.
Q4: Can I customized products?
Yes, We have professional equipment, technicians and skilled staffs, OEM & customized service is accepted. Drawings / samples / detail are required. employees,
Q5: Can you send a sample for us to test?
Sure, it's free.
Hot Tags: 26 pin grey flat ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, , 2x5 Pin IDC Ribbon Cable









