| Product Name | 3.5 MM Audio Jack Extension Cable |
| Cable | 2C+1 28# (7/0.12ccs*2+10/0.12ccs) |
| Core Material | CCS |
| Length | 0.1-2mm |
| Weight | 85-148g |
| Connector Color | Gold |
| Connector Type | Stereo, 3.5mm male to male |
| Gender | Male to Male 3.5MM Stereo Aux Audio Cable |
| Material | PVC+PE |
| Service | OEM ODM accepted |
| Application | Speaker, Microphone, multimedia |
| MOQ | 100PCS 3.5 MM Audio Jack Extension Cable |
3.5 MM Audio Jack Extension Cable is used to connect the 3.5mm jack from CD players, stereos, speakers, PC/TV tuners and other audio devices. Enjoy the lasting quality and performance with its shielded design and molded connectors.
● 3.5mm male stereo Plug to 3.5mm male stereo Plug
● Pefect Connecting your Ipod or Mobile Phone to an Aux Input
● 24k Gold Plated connectors ensure maximum singal Transmission
● Heavy Half-metal colour coded Plug
● Shiny pearl gray PVC for Better Looking
● High-Purity Oxygen Free Copper conductor
● High-Density foil and Tinned Copper shielding for max rejection of EMI and RFI
● ROHS standard rated
Production Process
![]() | ![]() | ||
| Wire cutting | Terminal crimp | Peeling | Tin plating |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Assembly | Twist | Inspection | Test |
Test Equipment
Good Quality comes from strict control on every process. The best equipment, the excellent technology, make us get a lot of recognition from our customers.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Shipping And Payment

FAQ
Q: Can I get some samples?
A:We can provide samples. Normally, we provide 1-3pcs samples for test. It will be freight collect.
Q: Can you make customized products and customized packing?
A: Yes.We've made a lot of customized products for our customers. We can put your Logo and other info on the product and package.
Q: What's your payment term?
A: We prefer Alibaba Trade Assurance and also T/T and Paypal.
Q: What is the shipping method?
A: For small package, we will send it by Express, such as DHL,FedEx,,UPS,TNT,etc. For big packages, we will ship by Air or Sea.
Hot Tags: 3.5 MM Audio Jack Extension Cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, Stereo Audio Cable, 3 5 MM Jack To Rca Cable, 3RCA To 3RCA Cable



















