| Product Name | 4 Pin Mini-Din Cable Assembly |
| Application | Monitor power |
| Cable | UL 2464 20AWG * 4C |
| Cable Color | black |
| Core Color | red black yellow black |
| Power Plug | kycon: #KPPX-4P or alternative |
| Housing | 2x2circ.,double row, pitch: 4.2mm, molex 39012040, 39012045 |
| Terminal | molex 0039000208 / tyu #ty4281tbh-a |
| Tube | 6.5*20mm heat shrink tube color black |
| Label | White ground black character 55*10mm |
| Sevice | OED ODM accepted |
| Delivery Time | 3-15 days upon receipt of payment |
| MOQ | 100 pcs 4 Pin Mini-Din Cable Assembly |
4 Pin Mini-Din Cable Assembly Power Plug design is convenient for interconnecting devices using mini-din and other types of connectors, these leads are fully shielded and PVC sheathed. The cable can be die-plugged to the die-plug socket, or die-plugged to the unterminated "free end".
The 4 Pin Mini-Din Cable Assembly is ideal for monitors, TV's, projectors, camcorders, VCRs, DVRs/PVRs, DVD players, and other video devices Video signal transmission.
Drawing

Production Process
![]() | ![]() | ||
| Wire cutting | Terminal crimp | Peeling | Tin plating |
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Assembly | Twist | Inspection | Test |
Test Equipment
Good Quality comes from strict control on every process. The best equipment, the excellent technology, make us get a lot of recognition from our customers.
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Shipping And Payment

FAQ
Q1. Can you provide the OEM manufacture?
A1: Yes, we can offer the OEM service according to your cable solution as drawing and specification requires.
Q2. Do you offer after-sales service?
A2: Yes, we have the professional sales for the customer service.
Q3. What's the standard of the material quality?
A3: Our material can pass ROHS, SGS, CE.
Q4. Could I have a sample for quality check?
A4: Yes, the free sample can be offered.
Q5. What is the production time?
A5: Sample time around 3~5 days. And mass production is in 15days.
Hot Tags: 4 pin mini-din cable assembly, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, SATA HDD Power Cable, Computer Wire Harness, IDE To SATA Power Cable, Hard Disk SATA Cable, DC5 5 2 1MM LED Power Cable, 8 Pin Mini Din Extension Cable




















