40pin breadboard jumper wires in one set will be sold together.
100% brand new and high quality Multicolored 40 pin ribbon cables.
The male ends meant for insertion into standard 0.1 quot; (2.54mm) female sockets and the female ends are meant for insertion onto standard 0.1 quot; (2.54mm) male headers.
The cables can be separated to form an assembly consist of the how many wires you require for your connection and to support non-standard odd-spaced headers.
Portable design, easy and safe to use.
| Product Name | 40 pin breadboard jumper wires ribbon cables |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Length | 10cm, 20cm and 30cm for each kind |
| Material | high-grade copper wire |
| Color | Rainbow |
| Connector Type | Female to Female + Female to Male+ Male to Male |
| Pin Number | 40 pin |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Withstand Voltage | 300V |
| Temperature | 105 Celsius |
| Sample | Available |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More IDC Cable-to-Board Connector System
52601-S40-8TLF | 52601-S50-8LF | 52601-S60-4LF | 53610-G16-8LF |
53610-G26-8LF | 53610-G40-4LF | 53610-G50-4LF | 53610-G50-6LF |
| 53610-S40-4LF | 53611-G10-6LF | 53611-G10-8LF | 53611-G14-8LF |
53611-G16-4LF | 53611-G20-8LF | 53611-G26-4LF | 53611-G26-6LF |
| 53611-G26-8LF | 53611-G34-4LF | 53611-G34-6LF | 53611-G34-8LF |
53611-G40-4LF | 53611-G40-8LF | 53611-G50-4LF | 53611-G50-8LF |
53611-S10-4LF | 53611-S10-6LF | 53611-S10-8LF | 53611-S14-4LF |
53611-S14-4RLF | 53611-S14-6LF | 53611-S16-4LF | 53611-S16-8LF |
53611-S20-4LF | 53611-S20-6LF | 53611-S20-8LF | 53611-S26-4LF |
| 53611-S26-6LF | 53611-S26-8LF | 53611-S34-4LF | 53611-S34-4RLF |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1. Your company is a trading company or a flat ribbon cable manufacture factory?
A: We are a flat ribbon cable manufacture factory.
Q2. Can we get your free samples?
A: Yes, you can. Samples are free and the freight for express is on buyer's account.
Q3. Can we print fonts or patterns on wire harness?
A: Yes, of course. We can provide printing service according to your requirements.
Q4. What is the lead time for samples?
A: It takes 1-3 days for existing samples and 5-7 days for customized samples.
Hot Tags: 40 pin breadboard jumper wires, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable













