Feature with female to female 14 pin IDC connector extension flat ribbon cable, 118cm length, 1.3cm width.
This type of ribbon cable is used by most Atmel AVR ISP and in-system programmers.
| Product Name | 2.54mm pitch 14pin 14 wire f/f idc connector flat ribbon cable |
| Cable | UL2651 28AWG |
| Length | 148cm/58" |
| Width | 1.8cm/0.75" |
| Main Color | Gray |
| Connector Type | 14 pin female to female connector |
| Pin Pitch | 2.54mm pitch |
| Exterial Materials | Plastic |
| Net Weight | 39g |
| Withstand Voltage | 300V |
| Temperature | 105C |
| Certification | UL/VDE/CCC/CE/ROHS/SGS/REACH |
| Service | OEM and ODM |
More Flat Ribbon Cables
IDSS-05-D-04.00-P02 | IDSD-03-S-02.00-G-ST4 | IDSS-07-S-11.00-ST4 | IDSS-09-D-04.00-T |
TCSD-07-S-02.00-01-F-N | IDSD-05-S-03.10-G | IDMS-06-T-02.00-A | IDSS-07-D-03.00-G |
IDSD-05-S-03.00-G | IDSS-09-S-03.00-ST8 | IDSS-02-D-09.00-G | IDSS-04-S-09.00-ST4 |
IDSS-04-D-05.00-P03 | IDSS-10-S-02.50-G-ST8 | IDSS-14-D-02.00-T-G | IDSS-09-D-03.75 |
TCSD-09-01-N | IDSD-03-S-02.00-G-ST8 | TCSD-08-01-F-N-P10 | IDSS-06-D-10.00-G |
IDSD-05-D-02.00-T-G | IDSS-05-D-05.00 | IDSD-04-S-03.30 | IDMS-09-T-04.00-G |
TCSD-07-S-02.00-01-F | IDSS-10-D-03.50-T-G-R | IDSD-05-D-02.00-G-R | IDSS-06-D-09.00 |
IDSD-05-D-02.00-T-G-R | IDSS-09-S-03.00-ST4 | IDSS-02-S-16.00-ST8 | TCMD-08-S-02.50-01-RW |
IDSS-06-S-07.00-ST8 | IDSS-03-S-15.00-ST3 | IDSD-02-S-06.00 | IDSS-08-S-13.00 |
IDSS-10-S-05.00 | IDSS-07-S-06.50-G-ST4 | IDMS-10-T-02.00-G | IDSD-03-S-06.00-P02-ST8 |
IDMS-07-T-06.00-T-G | IDSS-06-S-07.00-ST4 | IDSS-10-S-02.625-G-ST8 | TCMD-14-S-02.00-01 |
IDSS-13-S-02.00-G-ST8 | FFMD-10-S-03.00-01-RW | IDSS-07-D-02.00-R | TCSD-07-S-08.00-01-F-N |
TCMD-04-S-06.00-01 | IDMS-07-T-04.00-C | IDSS-02-S-16.00-ST4 | IDSD-06-S-08.00-T-ST2 |
IDSS-07-S-05.70-ST8 | IDSS-07-D-02.00 | TCMD-05-S-10.00-01 | IDSS-05-S-09.00-G-ST8-RW |
IDSD-02-S-10.00-T-G | TCMD-08-S-02.40-01 | IDMS-08-T-05.00-T-G | IDMS-10-D-05.00-T |

Application

Production Process

Why Choose Us
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
| Professional team | BMW supplier | Free sample | Quality guarantee | Processing custom | Drawing customized |
Certificate

FAQ
Q1. What is your terms of packing?
A: Generally, we pack our goods in PE inner, carton outer. But we can also pack according to your requirements.
Q2. What is your terms of payment?
A: T/T, L/C, western union, Paypal, etc.
Q3. What is your terms of delivery?
A: Generally, EXW and FOB is our price terms.
Q4. How about your delivery time?
A: Generally, it will take 3 to 15 days after receiving your advance payment. The exact delivery time depends on the products and quantity you ordered.
Q5. Can you produce according to the samples?
A: Yes, we can produce by your samples or your drawings
Hot Tags: 14 pin 14 wire flat ribbon cable, China, manufacturers, suppliers, factory, customized, free sample, made in China, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 26 Pin Flat Ribbon Cable, 1 27 MM Pitch Ribbon Cable, 2x5 Pin IDC Ribbon Cable








